Säsongstart 2023/2024 i Bundesliga - vi tippar vinnaren av skytteligan

Imorgon är det dags för första matchen i tyska Bundesliga säsongen 2023/2024 då Werder Bremen tar emot regerande mästarna Bayern München klockan 20:30.

Bayern München vann programenligt Bundesliga förra säsongen även om de denna gång inte gjorde det av egen kraft utan snarare på grund av att Borussia Dortmund sjabblade bort titeln i sista omgången.

Bayern München stora favoriter - och ännu större med Kane i laget

Som vanligt är Bayern München stora favoriter att vinna ligan. Man har 11 raka ligatitlar och hade överlägset bäst trupp redan innan man landade jättevärvningen Harry Kane. Bayern betalade 100 miljoner euro för Kane, som nu lämnar sitt Tottenham som han spelat för hela sin karriär. Självklart skriver han på för Bayern för att vinna titlar, och det är något han lär göra också. Förra säsongens värvning av Sadio Mané som ersättare för Robert Lewandowski blev inte så lyckad men chansen att man prickar rätt med Kane nu är desto större.

Kim Min-jae
Kim Min-jae - vikitg värvning för Bayern München
Utöver Harry Kane har man även värvat Napolis sydkoreanske succéback Kim Min-jae för 50 miljoner euro och även fått in Raphaël Guerreiro och Konrad Laimer på fri transfer. Laget känns därmed ännu starkare trots förlusten av Lucas Hernández (till PSG) och Sadio Mané, som är en av de spelare som valt att gå till Saudi Arabien och skrivit på för klubben Al Nassr. Enda frågetecknet i laget är målvaktspositionen där Manuel Neuer fortfarande är skadad och Yann Sommer sålts till Inter. Man lär dock värva eller låna in någon ersättare till Neuer är spelklar.

Borussia Dortmund och RB Leipzig utmanar

Första utmanare är Borussia Dortmund som borde vunnit titeln redan förra säsongen. Till denna säsong har man tappat Jude Bellingham till Real Madrid, Raphaël Guerreiro till Bayern och mittfältaren Mahmoud Dahoud till Brighton. Man har förstärkt mittfältet med lovande Felix Nmecha från Wolfsburg och Marcel Sabitzer som värvats från Bayern, även om han var utlånad till Manchester United förra säsongen. Med tanke på Bayerns nyförvärv och klubbens tapp av Jude Bellingham lär det bli tufft för Dortmund att utmana på allvar.

Den andra kandidaten som skulle kunna utmana Bayern om titeln är RB Leipzig. Man har haft stor rotation i truppen då man bland annat har sålt Josko Gvardiol till Manchester City, Dominik Szoboszlai till Liverpool, Christopher Nkunku till Chelsea och tappat redan nämnda Konrad Laimer till Bayern. Tunga namn att förlora men man har också värvat intressant då mycket lovande belgiska anfallaren Loïs Openda köpts in från Lens, backen Castello Lukeba från Lyon, Christoph Baumgartner från Hoffenheim samt de offensiva supertalangerna Benjamin Sesko från Salzburg och holländaren Xavi Simons på lån från PSG. På sikt kan denna stora spelarrotation jämna ut sig för klubben men tappar man fyra givna startspelare kan det ta lite tid att få ihop laget igen, och det betyder att man får svårare att utmana Bayern om titeln denna säsong.

Övriga lag lär inte kunna utmana de tre topplagen. Klubbar som Bayer Leverkusen, Union Berlin, Eintracht Frankfurt och Wolfsburg slåss primärt om fjärde och sista Champions League platsen men kan säkert bryta sig in före Dortmund och Leipzig om de har en bra säsong.

Harry Kane
Harry Kane - stor favorit att bli Bundesliga skyttekung denna säsong

Vem blir skyttekung i Bundesliga 2023/2024?

Förra säsongen delade Christopher Nkunku och Niclas Füllkrug på skytteligasegern med 16 mål vardera, med Randal Kolo Muani och Vincenzo Grifo direkt bakom med 15 mål var. Här följer de hetaste kandidaterna att vinna skytteligan i Bundesliga säsongen 2023/2024.

1. Harry Kane, Bayern München

Harry Kane är tveklöst en av världens bästa anfallare och har varit så i många år. Han har vunnit skytteligan i Premier League tre gånger och skytteligan i VM 2018. När han nu går från världens tuffaste liga, där han förvisso spelade i ett topplag men långt ifrån ligans bästa lag, till Bayern München som är vida överlägsna de flesta av klubbarna i Bundesliga lär vi få se honom ösa in mål i bästa Lewanandowski stil. Det enda som hindrar Kane från att vinna skytteligan denna säsong är om han skulle åka på en skada som håller honom borta från spel en längre tid.

2. Sébastien Haller, Borussia Dortmund

Sébastien Haller hade testikelcancer, något han tack och lov är friskförklarad från nu, som höll honom borta från spel första halvan av förra säsongen. Väl tillbaka matchades han in i laget igen försiktigt och det var först i slutet av säsongen, när han var mer ordinarie i laget, som han började visa sin klass igen. Han gjorde till slut nio ligamål, en siffra han lär överträffa med råge denna säsong. Haller är nog egentligen den enda spelare som har en logisk chans att utmana Kane om skytteligatiteln.

3. Randal Kolo Muani, Eintracht Frankfurt

Fransmannen Randal Kolo Muani var en succé i Eintracht Frankfurt under sin första säsong och han gjorde 15 ligamål direkt. Han var dessutom med i Frankrikes VM trupp och gjorde även ett mål där i semifinalen mot Marocko. Han kan mycket väl göra utöka sin målskörd rejält denna säsong, men frågan är hur länge han kommer vara kvar i klubben då han omges av många transferrykten.

4. Loïs Openda, RB Leipzig

Den 23-åriga belgaren Loïs Openda överträffade allas förväntningar förra säsongen i sin franska klubb Lens då han gjorde 21 mål, inklusive två hattricks, då han hjälpte klubben till en överraskande andraplats i Ligue 1. Detta gjorde att RB Leipzig slog till och värvade honom inför denna säsong. Bundesliga är en tuffare liga men han spelar i ett av ligans bästa lag och det är inte omöjligt att han kan upprepa succén redan första säsongen i sin nya klubb.

Timo Werner
Timo Werner - kan han utmanana om skytteligatiteln?

5. Timo Werner, RB Leipzig

När Timo Werner lämnade RB Leipzig för Chelsea hade han gjort 28 ligamål säsongen 2019/2020 och var en av de hetaste anfallarna i världen. Hans tid i Chelsea blev i ärlighetens namn totalt misslyckad, på två säsonger mäktade han endast med 10 mål totalt för London-klubben. När han inför förra säsongen återvände till RB Leipzig fanns det många som hoppades att han snabbt skulle hitta tillbaka till sin gamla form, men så blev det inte riktigt. Det blev nio ligamål förra säsongen vilket ändå var ett ok facit men inte direkt imponerande. Werner har dock hög potential och 27-åringen kan mycket bättre, vilket han kanske visar nu.

6. Niclas Füllkrug, Werder Bremen

Niclas Füllkrug är ju faktiskt regerande skyttekung i Bundesliga, och speciellt med tanke på att Christopher Nkunku som han delade skytteligavinsten med har lämnat ligan vore det konstigt att inte ha med honom på denna lista. Han kommer säkerligen göra en hel del mål även denna säsong men då Werder Bremen knappast är något topplag är chansen att han försvarar sin titel ändå liten.

7. Serge Gnabry, Bayern München

. Med Lewandowski borta och Sadio Mané som misslyckad ersättare var det många som delade på målen i Bayern München. Klubbens bästa målskytt blev Serge Gnabry som gjorde 14 mål i ligan. Gnabry är en duktig och nyttig anfallare men inte någon klinisk målskytt (som Kane), men han kommer säkerligen göra många mål även denna säsong.

8. Victor Boniface, Bayer Leverkusen

Då Bayer Leverkusens främsta målskytt Patrik Schick har varit skadad länge och fortfarande inte är spelklar är det nyförvärvet Victor Boniface som klubben lutat sig mot för att göra målen under försäsongen. Boniface vann faktiskt skytteligan i Europa League förra säsongen för sin gamla klubb, belgiska Union St.-Gilloise, med sex mål totalt. Totalt blev det 22 mål i alla tävlingsmatcher förra säsongen i Union St.-Gilloise. Även om 22-åringen kanske inte är en spelare som är redo att vinna skytteligan i Bundesliga är han en av många just nu spännande unga nigerianska anfallsspelare, och han kan göra massor med mål redan första säsongen i sin nya klubb.

9. Donyell Malen, Borussia Dortmund

Holländaren Donyell Malen är en mycket nyttig anfallare för Borussia Dortmund och han har gjort flera mål för klubben under försäsongen. Förra säsongen blev det bara nio ligamål men åtta av dem kom på de sista 10 ligamatcherna vilken kan tyda på att han börjar anpassa sig bättre i klubben. Kanske agerar han primärt framspelare till Sébastien Haller denna säsong men kommer säkerligen göra en hel del mål själv också.

10. Patrik Schick, Bayer Leverkusen

Tjecken Patrik Schick, som vi redan nämnt, hade varit bra mycket högre upp på denna lista om han hade varit skadefri. Nu är han i långtidsskadad och i bästa fall tillbaka på planen i oktober. Att han ska kunna missa så många matcher, om man även ska räkna in att han kommer behöva tid att hitta formen igen, och ändå vinna skytteligan är så klart inte stor, men han kommer säkerligen göra många mål för Bayer Leverkusen när han väl är tillbaka.
Andrea Sugler har följt fotboll i hela hans liv och framför allt det svenska landslaget. Då Andrea bor i Stockholm ser hon de flesta landskamper på plats men har även varit på de flesta EM och VM de senaste åren när Sverige har deltagit, första gången redan 1992 under EM i Sverige. Andrea skriver även gärna om fotboll och spel, ibland med lyckat resultat.