Kevin Schade, Tyskland - 24 år

Kevin Schade

Kevin Schade från Tyskland har fina placeringar i skytteligorna Premier League 2024/2025 men aldrig gjort tillräckligt många mål någon säsong för att bli skyttekung. Just nu är han på plats 3 i skytteligan i Premier League.

Hans födelseort är Potsdam, Tyskland den 27 november 2001, vilket gör honom 24 år gammal idag. Han har även gjort fem matcher i landslagströjan för Tyskland.

Kevin Schade placeringar i skytteligor

Nedan finner ni alla tillfällen då Kevin Schade har varit del av topplistan över främsta målgörare i en liga eller turnering.

* Nuvarande pågående säsong

Liga, Lag Säsong Mål Placering Ålder Vinnare/ledare
Premier League*
2026/2027
3
3 24 Erling Haaland
Premier League
2024/2025
11
17 23 Mohamed Salah

Hattricks från Kevin Schade

Här nedan finner ni två hattricks gjorda av Kevin Schade.

Liga Match och datum Mål
Premier League 2025/2026
Brentford - Bournemouth 4-1
27 december 2025
3
7', 51', 90'
Premier League 2024/2025
Brentford - Leicester 4-1
30 november 2024
3
29', 45+8', 59'

Information om Kevin Schade

Spelposition
Mittfältare
Födelsedatum
27 november 2001
Födelseplats
Potsdam, Tyskland
Längd
185 cm
Landslagsmatcher
5
Källa: Wikipedia

Observera att detta endast är data från skytteligor vi har i vår databas. Kevin Schade kan ha varit del av skytteligor i ligor vi inte presenterar här eller säsonger vi saknar data för för tillfället.