Justin Kluivert, Nederländerna - 27 år

Justin Kluivert
©

Justin Kluivert, Nederländerna har aldrig vunnit någon skytteliga, han har dock varit del av skytteligatoppen i Eredivisie 2017/2018 och Premier League 2024/2025. Just nu är han på plats 2 i skytteligan i Europa League.

Hans fulla namn är Justin Dean Kluivert och hans födelseort är Amsterdam, Nederländerna den 5 maj 1999, vilket gör honom 27 år gammal idag. Han har också representerat Nederländerna i landslaget 14 gånger.

Justin Kluivert placeringar i skytteligor

Nedan finner ni alla tillfällen då Justin Kluivert har varit del av topplistan över främsta målgörare i en liga eller turnering.

* Nuvarande pågående säsong

Liga, Lag Säsong Mål Placering Ålder Vinnare/ledare
Europa League*
2026/2027
1
2 27 Tobias Guddal
Premier League
2024/2025
12
14 26 Mohamed Salah
Eredivisie
2017/2018
10
19 19 Alireza Jahanbakhsh

Hattricks från Justin Kluivert

Här nedan finner ni tre hattricks gjorda av Justin Kluivert.

Liga Match och datum Mål
Premier League 2024/2025
Newcastle - Bournemouth 1-4
18 januari 2025
3
6', 44', 90+2'
Premier League 2024/2025
Wolverhampton - Bournemouth 2-4
30 november 2024
3
3', 18', 74'
Eredivisie 2017/2018
Ajax - Roda 5-1
26 november 2017
3
45', 60', 85'

Information om Justin Kluivert

Fullständigt namn
Justin Dean Kluivert
Spelposition
Mittfältare
Födelsedatum
5 maj 1999
Födelseplats
Amsterdam, Nederländerna
Längd
173 cm
Landslagsmatcher
14
Källa: Wikipedia

Observera att detta endast är data från skytteligor vi har i vår databas. Justin Kluivert kan ha varit del av skytteligor i ligor vi inte presenterar här eller säsonger vi saknar data för för tillfället.