Mushaga Bakenga, Norge - 34 år

Mushaga Bakenga

Mushaga Bakenga, Norge har har aldrig vunnit någon skytteliga men har framskjutna placeringar i Superliga, Cypriot First Division och Eliteserien, alla hans placeringar är listade nedan.

Hans fullständiga namn är Mushagalusa Bakenga Joar Bahati Namugunga och han är född 8 augusti 1992, födelseorten är Trondheim, Norge. Han har spelat en landskamp för sitt Norge.

Mushaga Bakenga placeringar i skytteligor

Nedan finner ni alla tillfällen då Mushaga Bakenga har varit del av topplistan över främsta målgörare i en liga eller turnering.

Liga, Lag Säsong Mål Placering Ålder Vinnare/ledare
Eliteserien
2023
8
14 31 Amahl Pellegrino
Cypriot First Division
2023/2024
8
18 31 Andreas Katsantonis och Marios Ilia
Eliteserien
2021
11
5 29 Ohi Omoijuanfo
Eliteserien
2020
15
5 28 Kasper Junker
Eliteserien
2016
8
6 24 Christian Gytkjaer
Superliga
2013/2014
6
17 21 Thomas Dalgaard
Eliteserien
2011
12
7 19 Mustafa Abdellaoue

Hattricks från Mushaga Bakenga

Här nedan finner ni tre hattricks gjorda av Mushaga Bakenga.

Liga Match och datum Mål
Cypriot First Division 2023/2024
Ethnikos Achnas - Apollon Limassol 3-3
23 april 2024
3
63', 70', 90+1'
Eliteserien 2021
Brann - Odd Grenland 1-3
20 juni 2021
3
49', 72', 88'
Eliteserien 2020
Kristiansund - Odd Grenland 4-3
9 december 2020
3
43', 81', 90'

Information om Mushaga Bakenga

Fullständigt namn
Mushagalusa Bakenga Joar Bahati Namugunga
Spelposition
Anfallare
Födelsedatum
8 augusti 1992
Födelseplats
Trondheim, Norge
Längd
181 cm
Landslagsmatcher
1
Källa: Wikipedia

Observera att detta endast är data från skytteligor vi har i vår databas. Mushaga Bakenga kan ha varit del av skytteligor i ligor vi inte presenterar här eller säsonger vi saknar data för för tillfället.